Sõrve poolsaar


Sõrve -1234. a. mainitult Sworve- on Saaremaast edelasse ulatuv poolsaar mille kogupikkus on 32 km ja suurim laius 10 km. Poolsaare lõunatipus on Sõrve säär kus asub 53m kõrgune Sääre tuletorn. Sõrve poolsaart lahutab Saaremaast kahesuunaline Salme jõgi mis veel 18. sajandi kaartidelt nähtuna oli endine mereväin ja mille kaldalt alles hiljuti kaevati välja eelviikingite aegne muinaslaev.


Salme jõe tekke ja Sõrve sõdade kohta räägitakse palju Suure Tõllu ja Vanapagana muistendites.
Sõrve poolsaare lõunatipus on Sõrve säär ja selle jätkuna Irbeni väinas rida laide mis legendi järgi tekkisid Suure Tõllu väel, kes Vanapaganat Sõrvest välja ajades viskas talle kivirahne järele. Raskemad rahnud kukkusid lähemale ja kergemad kaugemale.
Sõrve on oma geograafilise asukoha tõttu -siia jäid ka Vikingite kaubateede ristumiskohad- olnud läbi ajaloo võõrvallutajate vaateväljas ja sõjaplaanidesse sisse kirjutatud. Kõige värskemad mälestused pärinevad II maailmasõja hävitavatest lahingutest mille tulemusel kadus Sõrves 23-st suuremast külast pea täielikult 17. Järele jäid vaid sõjatandri mälestusmärgid.
Tänapäeval on Sõrve tuntud oma paljude ja haruldaste taime- ja loomariigi esindajate ning arvukate läbirändavate lindude poolest. Siin on palju vaatamist väärivaid loodusobjekte nagu Kaugatoma pank, Ohessaare maastikukaitseala, Vesitükimaa ja Viieristi looduskaitseala kuhu on välja ehitatud ka matkarada. Külastada tasub kindlasti Sääre militaarmuuseumi ja Sõrve külastuskeskust ning lähiajal avatavat Sõrve tuletorni.
Viimastel aastatel on Sõrve kõige rohkem kuulsust kogunud tänu Salme muinaslaevade leiule mis osutusid muistsete sõdalaste lahingumatuseks. Leid on tunnistatud ainulaadseks kogu Euroopas ning Eestis seni üldse vanimaks 8 sajandist pärinevaks laevavraki leiuks. Mälestusmärk asub leiukohas, Salme kooli õuel.

Meie Sõrve külalistemaja asub Sõrve poolsaare alguses Salme külas jõe ja mere lähedal. Leiate meid Google Maps "Sõrve Guest House" või teeäärsete viitade kaudu. Külalistemaja asub Salme rahvamajaga sama hoone teisel korrusel. Alumisel korrusel on köök ja hommikusöögi saal kus saab korraldada ka sünnipäevi ja pidustusi kuni 40 -le. Kõrval on suur saal kuhu mahub ka 120 inimest pulmapeolauda.

Sõites Salmelt edasi Mõntu sadama suunal 25 km ja märgates tee ääres Mõntu küla märki, keerab tee vasakule Sõrve Puhkekülla. Sealt leiate meid lisaks ka Google Maps "Villa Sworve".

Tulles külla, helistage ette +372 5253 540 või tehke broneering meie kodulehelt www.sorve.ee